Haluatko tehdä hyvää ja auttaa alakouluikäisiä lapsia kotiläksyissä? Tule vapaaehtoiseksi läksykerhoon!
Olemme saaneet Pasilassa ja Mellunmäessä toiveita läksykerhojen perustamisesta Naapuruustalolle. Nyt etsimme vapaaehtoisia auttamaan alakouluikäisiä lapsia kotiläksyissä koulun jälkeen kerran viikossa. Tässä tehtävässä et tarvitse erityisosaamista. Perustaidot yleisimmistä oppiaineista riittävät. Sen sijaan tarvitset kärsivällisyyttä ja ystävällistä asennetta.
Mukana on toisia vapaaehtoisia, joilta voit tarvittaessa kysyä apua. Lähettyvillä on aina myös naapuruustalon työntekijä.
Pasilassa läksykerho kokoontuu maanantaisin klo 14-16 ja Mellunmäessä perjantaisin klo 13-15.
Mitä läksykerhossa tehdään?
Läksykerhossa tuetaan alakoululaisia läksyjen teossa ja vietetään samalla mukavaa aikaa yhdessä. Tavoitteena on tarjota turvallinen paikka ja hetki, jossa lapsi saa onnistumisen kokemuksia ja rohkaisua koulunkäyntiin.
Ota yhteyttä:
Naapuruustalo Pasila:
- Pihla Ruuskanen, 050 5357859 pihla.ruuskanen@kalliola.fi
- Asemapäällikönkatu 12 b, 5. krs, 00520 Helsinki. Sijaitsemme Pasilassa, noin 6 minuutin kävelymatkan päässä Triplasta ja Pasilan juna-asemalta.
Naapuruustalo Mellari:
- Samia Mohamud, 050 520 5112 samia.mohamud@kalliola.fi
- Varhelantie 3, 00970 Helsinki. Sisäänkäynti aarteenetsijänpolun puolelta. Mellari sijaitsee Mellunmäessä, noin 300 metriä Mellunmäen metroasemalta.